Kada tim igra da pobedi, ostavlja svoje srce na terenu. Svi ti skokovi, potezi za istoriju, trenuci borbe i slavlja, kao i sekunde koje menjaju tok igre ne bi bili mogući ako sportski parket ne bi ispunjavao najviše standarde kvaliteta. Bilo da se titra lopta, skače ka košu, proklizava u brzini, pada ili ustaje, postavka parketa mora da bude takva da je svaki pokret bezbedan i osiguran. Na ovaj način, igrači mogu da se foksiraju na ono što je najvažnije – na igru, rezultat i davanje svog maksimuma. Dobra potkonstrukcija, vrhunski materijali i tim koji ima iskustva u postavljanju parketa čine dobitnu kombinaciju za sportski parket koji je dugovečan, bezbedan i kvalitetan.
Vrste sportskih parketa
Profesionalnim sportistima, barem iz našeg iskustva najviše odgovara sportski parket kao podloga. Međutim, sve karakteristike koje sportski parket ima u odnosu npr. na kućni, jeste u podkonstrukciji. Različite vrste sportova zahtevaju različite vrste parketa. Za neke je sjajan izbor fiba parket dok Junckers parket može biti najbolja opcija za druge.
Drugim rečima, različite vrste poda donose drugačija funkcionalna, ekološka i estetska svojstva. Međutim, iskustvo pokazuje da je drvo i dalje vodeća i najbolja vrsta materijala za sportske parkete. S obzirom na to da godišnje postavimo oko 15 000m2 sportskih parketa u osnovnim i srednjim školama, kao i u sportskim dvoranama, želimo da sa vama podelimo stvari koje morate imati u vidu pre nego što donesete odluku koji sportski parket da odaberete.
Da bi se razumela svrha sportskog parketa i njegove podkostrukcije treba obratiti pažnju na sledeće stavke: doskok sportiste ili shock absorption, odskok lopte ili ball bounce, vertikalna deformacija, proklizavanje ili friction, kotrljajući teret ili rolling load.
Apsorpcija udaraca
Grupni sportovi poput košarke, odbojke ili rukometa, podrazumevaju veliku količinu skakanja, odnosno kontakta sa podom. Zato je važno da prilikom doskoka sportski parket apsorbuje udarnu silu, odnosno doskok. Što je apsorpcija udarca o pod veća, to je manji rizik od povreda, a veći kvalitet igre. Kvalitetan sportski parket bili da je u pitanju Junckers ili fiba parket ispunjava sve standarde za dobru apsorpciju udarca.
Vertikalna deformacija
Da bi sportski pod bio adekvatan za sportsku i rekreativnu upotrebu, treba da poseduje sposobnost da se ugiba. Naime, sportski pod mora da bude adekvatna podrška stopalima sportista prilikom kretanja po terenu. Ni previše mek, ni previše tvrd, sportski pod mora da poseduje idealan stepen gibanja.
Odskok ili povratak lopte
Titranje lopte je važan deo određenih sportova. Stoga, sportski pod mora na pravi način da apsorbuje doskok lopte kako bi se ona dobro kontrolisala, a igra odvijala ubrzanim tempom, uz dinamične poteze.
Frikcija (trenje)
Balans između klizavog i neklizajućeg sportskog poda je trenje. Kako ono kontroliše klizanje igrača po površini, jako je važno da bude optimalno. Drugim rečima, trenje treba da spreči preterano klizanje, a da omugući i proklizavanje kada je to potrebno. Musculus sportski podovi posebnu pažnju posvećuju svakom detalju pa su naši podovi otporni na habanje, ravni i izbalansirani u svakom smislu.
Potkonstrukcija
Potkonstrukcija je preduslov za kvalitetan sportski parket. Kada je urađena kako treba, omogućava lakši doskok i odskok lopte, smanjuje rizike povreda i olakšava kretanje po terenu. Da bi bila kvalitetna, često u sebi ima ugrađenu gumu ili penasti materijal, koji apsorbuju pritiske. Takođe, treba postaviti i ventilacione lajsne kako bi se vazduh nesmetano kretao prilikom vibracija koje nastaju kad se pod koristi.
Svrha profesionalnih sportskih parketa
U vezi proklizavanja postavljeni su jasni standardi u svakom sportu na parketu koji se moraju poštovati. Da ne bi smo gledali u brojke, poenta upravo ove skalje jeste u tome da pokaže optimalno klizanje patike. Dakle da protagonisti na sportskom parketu ne proklizaju ili da im se pak patika ne zalepi za teren. U oba slučaja može doći do ozbiljnih povreda.
Kotrljajući teret se odnosi na opremu koja se koristi u sportskim dvoranama. U velikim halama je to najčešće profesionalna košarkaška konstrukcija na guranje, koja u glavnom teži između tone i dve i po tone. Pored mobilne košarkaške konstrukcije, parket može trpeti i teret pokretnih tribina (ormarskih, na izvlačenje…itd.). U manjim školskim salama to može biti kozlić ili neki gimnastički rekvizit. Ono što smo iz iskustva mogli da primetimo kako u velikim halama kao i u školskim salama jeste korišćenje skele unutar dvorane. Skelu najčešće koriste tehnička lica u sportskoj ustanovi da za potrbe krečenja, zamene sijalica itd. , u koliko se koristi skela mora se izračunati i njena težina i pritisak koji vrši na podlogu.
Prodaja i ugradnja sportskih podova
Musculus tim ima višegodišnje iskustvo u postavljanju sportskih parketa, sarađuje sa poznatim proizvođačima i primenjuje najveće standarde kvaliteta – ukoliko imate pitanje ili tragate za idealnim sportskim parketom, stojimo vam na raspolaganju.
Pogledajte i ostalu ponudu sportskih podloga i parketa.