Da bi igrači ostavili srce na terenu, teren mora da bude u vrhunskom stanju. Drugim rečima, kvalitet, sigurnost i moderan izgled terena utiču na dinamiku igre, bezbednost prilikom kretanja i krajnji ishod utakmice. Tradicionalno, većina terena u zatvorenim sportskim halama i sportskim centrima, pokrivena je parketom. Kada nastupe košarkaške, odbojkaške i rukometne utakmice, čuveno ,,škripanje” parketa budi uzbuđenje kod navijača, ali i osećaj borbenosti kod igrača.
Međutim, da bi igra tekla bez rizika po igrače i da bi brza dinamika u potezima tekla neometano, parketi na sportskim terenima moraju biti u savršenom stanju. Bilo koja vrsta oštećenja, neravnine ili pukotine može dovesti do ozbiljih padova i potencijalnih povreda igrača.
Hoblovanje i lakiranje sportskih terena – zašto je važno?
Kada su na terenu već primetna oštećenja, postavlja se pitanje da li je potrebno kompletno menjati parket ili je dovoljno reparirati ga. Odgovor zavisi od stepana oštećenja parketa, odnosno da li je drvo većinski zdravo, kolika površina je oštećena kao i od toga da li će nakon uklanjanja oštećenja parket moći bezbedno i dugoročno da se koristi.
Muskulus tim stručnjaka ima ogromno iskustvo kada je postavljanje i održavanje parketa u sportskim halama i fiskulturnim salama u pitanju. Nakon procene naših stručnjaka o stanju vašeg parketa, dobijate sugestije o postojećim mogućnostima. Hoblovanje i lakiranje sportskih terena je jedna od najčešćih i najboljih opcija.
Kako se izvodi hoblovanje i lakiranje sportskih terena?
Hoblovanje i lakiranje sportskih terena je za Musculus tim rutinska procedura kojom se u par koraka vraća stari sjaj parketu, saniraju postojeća oštećenja, vrši prevencija novih oštećenja i unapređuje estetski izgled terena.
Hoblovanje ili brušenje parketa je grubo šmirglanje parketa kojim se skidaju pohabani i oštećeni slojevi parketa što je prvi korak za dalju obradu i reparaciju. Bez kvalitetnog hoblovanja lakiranje nema smisla, jer je dobra polazna osnova ključna za krajni rezultat. Hoblovanje se vrši pomoću specijalnih mašina hoblerica kojima se skida površinski sloj – najčešće oko 2 mm.
Hoblovanje i lakiranje sportskih terena se najčešće radi na parketima od hrasta, jasena, bukve, oraha, ili trešnje – vrsta drveta nije toliko bitna koliko je važno da je parket dovoljno očuvan. Osim na starim parketima koji su oštećeni, hoblovanje se vrši i na tek postavljenim, novim parketima. U ovom slučaju, važno je da je parket potpuno postavljen, a lepak suv.
Nakon što je hoblovanje gotovo, sledi fugovanje kojim se repariraju otvori, rupe ili oštećenja u starom parketu. Fugovanjem se ispravljaju udubljenja i pod postaje ravan i bez znakova korišćenja. Ovaj proces se vrši tako što se pomešaju piljevina nakon hoblovanja i masa za fugovanje.
Kako bi se ceo proces koji podrazumeva hoblovanje i lakiranje sportskih terena sproveo besprekorno, nakon fugovanja se radi fino šmirglanje. Njime se uklanjaju preostale neravnine i odstupanja. Potom, sledi poliranje kojim se zaokružuje završna obrada i parket sprema za završni proces – lakiranje.
Usluge hoblovanja sportskih parketa
Hoblovanje i lakiranje sportskih terena, Musculus tim obavlja dugi niz godina. Najčešće kombinujemo ove procese sa profesionalnim FIBA parketom koji je prvi izbor brojnih klubova. Generalna preporuka je da se nakon što se postavi FIBA parket, redovno hobluje, polira i održava – idealno na 3 godine. Ukoliko rešite da postavite FIBA parket, naš tim će uvek biti tu ukoliko je neophodno sprovesti popravke ili zamene dasaka.